درباره آماریستا

امروزه دسترسی به آمار دقیق و معتبر، یکی از ابزارهای مهم در هر فرآیند تصمیم‌گیری محسوب می‌شود. با توجه به گسترش عرصه‌های کسب‌وکاری و وجود زیرساخت‌های ذخیره‌سازی اطلاعات و بهبود مستندسازی، گنجینه‌های وسیعی از اطلاعات در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار تولید شده و در سرتاسر نگه‌داری می‌شوند. همچنین مراکز متعددی در سرتاسر جهان اقدام به جمع‌آوری داده از مراکر مختلف و تولید آمار می‌نمایند. به این ترتیب مسئله وجود آمار در حوزه‌های گوناگون حل شده و تنها مسئله باقی‌مانده، سرعت و کارایی در دسترسی به آمار است.

علی‌رغم تولید و انتشار آمارهای متنوع از مراجع معتبر، دسترسی سریع و آسان به آمارها یکی از چالش‌های اصلی در مسئله تصمیم‌گیری محسوب می‌شود. بدون وجود مراجعی برای گردآوری آمار و انتشار آن به صورت برخط و دردسترس، سازمان‌ها و افراد باید پیش‌تر به فکر گردآوری آمار بوده، به سراغ منابع مختلف آماری رفته و آمارهای موردنیاز خود را تهیه نمایند. در غیر این صورت در زمان نیاز به آمار، عدم دسترسی به‌موقع موجب خواهد شد تا تصمیم‌گیری‌های دقیق و سریع صورت نپذیرد.

درگاه آماریستا به منظور رفع چالش دسترسی به آمار، شروع به کار کرده است. آماریستا قصد دارد تا آمارهای مفید و دقیق در حوزه‌های مختلف را همواره در دسترس کاربران خود قرار دهد. به این منظور اطلاعات دسته اول، دقیق و صحیح از منابع معتبر و موثق داخلی و خارجی گردآوری شده و ضمن انجام تحلیل و مصورسازی داده‌ها، آمارهای گوناگون در قالب‌های گرافیکی، کمی و کیفی مناسب به همراه ذکر دقیق منبع و مرجع آن، در اختیار مخاطبان آماریستا قرار گرفته است.

طیف وسیعی از افراد جامعه اعم از مدیران ارشد و تصمیم‌گیرندگان در شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی، پژوهشگران و محققان علمی، اساتید دانشگاه، دانشجویان و فعالان حوزه‌های مختلف کسب‌وکار می‌توانند از آماریستا استفاده کرده و در کوتاه‌ترین زمان، به دقیق‌ترین و موثق‌ترین آمار در حوزه‌های مدنظر خود دست یابند.

برخی دیگر از ویژگی‌های آماریستا عبارتند از:

  • ارائه آمار موثق از ایران و جهان
  • دسته‌بندی آمارها در حوزه‌های گوناگون، منطبق بر استانداردهای جهانی دسته‌بندی آمار
  • پشتیبانی کامل از زبان‌های فارسی و انگلیسی به همراه ارائه آمار و توضیحات کامل به هر دو زبان
  • امکان نمایش محتوا در قالب‌های گوناگون عددی و گرافیکی
  • ارائه خروجی در قالب تصویر، فایل PDF و دیگر قالب‌ها
  • امکان ثبت درخواست پشتیبانی توسط کاربر برای هریک از آمارهای موجود

سوالات متداول

چگونه آمار مدنظر خود را پیدا کنم؟

در آماریستا یک بخش جستجو قرار گرفته است که می‌توانید با مراجعه به آن، آمارهای مدنظر خود را بر اساس عنوان، توضیحات، منابع و همچنین دسته‌بندی‌های گوناگون نظیر حوزه، برچسب و غیره جستجو نمایید.

آمارهای مرتبط چه هستند؟

در انتهای صفحه مشاهده آمار، آمارهای مرتبط با آن قرار دارند. این آمارها بر اساس شباهت با آمار در حال نمایش انتخاب می‌شوند. معیار شباهت، وجود برچسب‌های مشترک، قرارگیری در حوزه‌ها و دسته‌بندی‌های یکسان و از این دست موارد است.

آیا آمار‌های موجود قابل اعتماد هستند؟

تمام آمارهای موجود در آماریستا از منابع موثق استخراج شده‌اند که منبع هر آمار در ذیل هر یک به صورت جداگانه مشخص شده است. آماریستا درباره صحت این آمارها مسئولیتی ندارد.

کلیه حقوق آماریستا متعلق به مرکز راه‌کارهای اطلاعاتی هوشمند دانشگاه صنعتی شریف است. این مرکز با هدف افزایش بهره‌مندی صنعت کشور از دانش موجود در گروه‌های تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف در حوزه فاوا شکل گرفته است. این مرکز با تکیه بر تجربه طولانی اساتید و پژوهشگران خود در اجرای پروژه‌های ارتباط با صنعت، درک مناسبی از ساختار سازمان‌ها و صنایع کشور داشته و تلاش برای هم‌راستایی توانمندی‌های فناوری و کسب‌وکار برای ارائه راه‌کار‌های هوشمند را سرلوحه فعالیت‌های خویش قرار داده است. سامانه‌های فوق وسیع سازمانی، سامانه‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP)، شبکه‌های اجتماعی، سامانه‌های اطلاعاتی، مدیریت دانش، کسب‌وکار هوشمند، راه‌کارهای هوشمند شبکه، سامانههای موبایل، سامانه‌های بلادرنگ، سامانه‌های زیرساختی و خدمات راهبری فناوری اطلاعات از نمونه‌های مهم فعالیت‌های این مرکز هستند.